RPH BAHASA MELAYU TAHUN 3




Tarikh

Masa

Tahun

Bil. Murid

Tema

Tajuk


Hasil Pembelajaran




















Standard Kandungan


Standard Pembelajaran





Objektif Pembelajaran






Kemahiran Berbahasa



Sistem Bahasa




Pengisian Kurikulum


Kemahiran Bernilai Tambah


Elemen Merentas Kurikulum

Kosa Kata
14. 11. 2013

10.00 – 11.30 pagi

3

25 orang

Alam sekitar

Habitat haiwan


Fokus utama:

2.1 : Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.


Aras 2
i)             Menceritakan cerita yang didengar dan ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.


Fokus Sampingan:

5.1 : Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.


Aras 1
iii)           Memahami perkataan, frasa dan ayat.



2.2 : Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai   sumber dengan sebutan yang betul.


2.2.2 : Membaca dan memahami frasadalam ayat yang mengandungi perkataan dua atau tiga sukukata, diftong, vokal bergandingdigraf dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.



Pada akhir pengajaran, murid dapat :

        1. Menceritakan sekurang-kurangnya tiga maklumat penting yang didengar daripada paparan slaid yang ditayangkan iaitu contoh haiwan yang hidup di darat, di dalam air dan di kedua-duanya.
      2.  Memahami perkara yang dibaca dengan menjawab soalan yang disediakan.


Lisan dan Membaca




Tatabahasa:  Morfologi
i)             Kata Nama



i)             Ilmu  -  Dunia Sains, Dunia Seni Visual dan Dunia Muzik
ii)            Nilai  -  Kerjasama
                         -  Berdisiplin


i)             Kemahiran Berfikir
ii)             Kecerdasan Pelbagai



i)             Kreativiti



buaya, harimau, tupai, kuda laut, peguin, anjing laut.




Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
        Beberapa bunyi haiwan dimainkan oleh guru.

-kucing
-ayam    
-harimau
-gajah

 Guru memperdengarkan bunyi haiwan yang dirakamkan kepada murid.

 Murid meneka beberapa bunyi haiwan yang diperdengarkan oleh guru.

 KBT:
Kemahiran Berfikir
Langkah 1
(10 minit)
 Slaid habitat haiwan

          Haiwan yang hidup di darat.
         Haiwan yang hidup di air
         Haiwan yang boleh hidup di darat dan di air. 
          1.  Murid dikehendaki melihat slaid yang dipaparkan oleh guru.


    .      2. Ketika slaid ditayangkan, guru menyoal beberapa soalan-soalan mudah kepada murid untuk memastikan tahap kefahaman murid.

          3. Setelah selesai melihat slaid, secara berpasangan murid diminta untuk menceritakan tentang slaid  yang telah ditayangkan iaitu berkenaan ‘Habitat Haiwan’.

 BBM : Paparan slaid dan PPT

 KBT:
Kecerdasan pelbagai
- Verbal linguistik

 BCB :
Kemahiran
Lisan

 Kemahiran
Berfikir:
-Menilai dan mentaksir


Langkah 2
( 20 minit )
     1.    Murid membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul .


     2.    Guru membimbing murid membaca dengan betul.

     3.    Murid menjawab soalan-soalan yang   disediakan guru.
   
      1.    Guru membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan diikuti oleh murid.

      2.    Kemudian guru memilih seorang  murid untuk membaca kuat dan rakan-rakan yang lain perlu  mengikut murid tersebut.

      3.    .Aktiviti ini diteruskan dengan memilih murid yang lain untuk membaca secara kuat dan rakan-rakan lain perlu mengikutnya.

      4.    Setelah selesai aktiviti membaca, murid diminta untuk menjawab beberapa soalan yang telah disediakan


 BBM:


 BCB:

-Kemahiran bacaan mekanis

-Kemahiran mencari maklumat

Langkah 3
( 35 minit )
    1.    Murid mengelaskan haiwan mengikut habitatnya di dalam petak yang telah disediakan.

     2.    Murid melukis dan mewarna gambar tersebut mengikut kreativiti masing-masing.

     3.    Guru memberi bimbingan dan memantau aktiviti murid.

      1.    Guru mengedarkan kertas kepada semua murid  dalam bentuk jadual.

      2.    Murid diminta untuk mengelaskan habitat haiwan berdasarkan paparan slaid yang ditunjukkan sebentar tadi

      3.    Kemudian, murid dikehendaki mewarnakan gambar tersebut mengikut kreativiti masing-masing

 BBM:

 KBT:
Spatial dan ruang

Penutup
( 5 minit )
Murid membuat rumusan tentang tajuk pelajaran dengan bantuan guru.  
      1.    Murid dibimbing merumuskan perkara yang dipelajari.

      2.    Murid menyenaraikan nilai murni yang telah diperoleh hasil daripada pembelajaran mereka.

      3.    Murid menyayikan lagu yang telah disediakan bersama-sama guru 
 BBM: 
-       Slide PPT lagu
-       Youtube lagu haiwan

 Nilai Murni:
Cintai dan sayangi haiwan.

 KBT:
Muzik






(SILA TEKAN BUTANG DI ATAS UNTUK MELIHAT PAPARAN SLAID)
- HAIWAN YANG HIDUP DI DARAT
- HAIWAN YANG HIDUP DI DALAM AIR
- HAIWAN YANG HIDUP DI DARAT & AIR

No comments:

Post a Comment